Wiosną zazwyczaj mamy chęć na zmiany – małe i duże. To również doskonała okazja, aby poświęcić chwilę na regenerację swojej skóry, włosów i paznokci po długiej zimie. Nie są do tego potrzebne skomplikowane zabiegi i drogie kosmetyki, z powodzeniem możemy użyć tego, co znajdziemy w kuchni. W niniejszym wpisie chciałabym Wam podsunąć kilka takich pomysłów 🙂
Paznokcie, rzęsy i brwi
Po zimie często borykamy się z rozdwajającymi się paznokciami i zniszczonymi końcówkami włosów. Najprostszym sposobem aby temu zaradzić jest użycie oleju rycynowego. Wystarczy nałożyć odrobinę tam gdzie to konieczne i dać mu chwilę aby się wchłonął. Ważne jest, aby robić to regularnie – wtedy szybko zobaczymy efekty. Aby wzmocnić działanie, można dodać do niego kilka kropli witaminy A. Ta sama mieszanka doskonale nadaje się do odżywienia rzęs i brwi (najlepiej nasmarować cienką warstwą oleju na noc).
Skóra
Jeśli chodzi o skórę, to o tej porze roku często jest ona przesuszona i brakuje jej blasku. Pomogą tutaj nawilżające kremy i balsamy z dużą ilością witamin, które z łatwością możemy sobie przygotować w domu. Dobrze jest też poprzedzić ich użycie naturalnym peelingiem domowej roboty, aby usunąć martwy naskórek. W szczególności polecam tutaj peeling kawowy. W sklepach z półproduktami kosmetycznymi możemy znaleźć całą gamę witamin, zwłaszcza A, B, C i E lub kompleksy witamin (multiwitaminy) zawierające gotowe, wielofunkcyjne mieszanki. Jest to doskonały dodatek do kremu do twarzy. Większość z nich dostaniemy również w aptece, zwróćmy tylko uwagę aby były w formie płynnej. Warto również przygotować sobie domowe serum do twarzy na bazie odżywczego oleju, np. z dzikiej róży lub z awokado. Aby rozświetlić skórę, nałóżmy na nią maseczkę z odrobiną witaminy C. Taki zabieg ją rozjaśni, oczyści i usunie przebarwienia, dzięki czemu stanie się gładka i nabierze blasku.
Włosy
Włosy również potrzebują naszej szczególnej uwagi wiosną. Zazwyczaj są wtedy osłabione i matowe, więc przyda im się dodatkowa dawka nawilżenia i składników regeneracyjnych. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj zioła – skrzyp polny i pokrzywa, których możemy użyć do przygotowania płukanki. Maseczka z dodatkiem roślinnej keratyny w płynie odbuduje ich strukturę, a olejek eteryczny rozmarynowy przyspieszy wzrost.
Poniżej przedstawiam kilka receptur na proste, domowe kosmetyki, które możemy przygotować ze składników dostępnych w klepie spożywczym i aptece, bez konieczności zakupów w specjalistycznym sklepie. Regeneracja przy użyciu domowych sposobów jest nie tylko prosta, ale również niezwykle skuteczna.
Domowe receptury
Regenerująca płukanka do włosów
Będziesz potrzebować:
- ok. 1 l. przegotowanej wody (3,5 kubka)
- 1 łyżeczki siemienia lnianego
- 1 łyżeczki suszonego skrzypu polnego
- 1 łyżki octu jabłkowego
- 3 kropli olejku eterycznego rozmarynowego (opcjonalnie)
- 3 kropli olejku eterycznego lawendowego (opcjonalnie)
Wsyp do garnka siemię lniane i skrzyp polny, zalej 1 kubkiem wody. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj ok. 10 min. Następnie odcedź – warto zrobić to od razu, bo jak ostygnie to zrobi się straszny glut i ciężko będzie oddzielić płyn od reszty. Dolej jeszcze 2,5 kubka letniej, przegotowanej wody i dodaj pozostałe składniki – ocet jabłkowy i olejki eteryczne, jeśli ich używasz. Po umyciu włosów wylej na nie powstałą miksturę (nie omijając skóry głowy), delikatnie odciśnij i zawiń na chwilę w ręcznik.
Włosy po użyciu tej płukanki są miękkie i gładkie, a po regularnym stosowaniu staną się zdrowe i błyszczące. Siemię lniane je nawilży, skrzyp polny pomoże w regeneracji, a ocet jabłkowy przywróci naturalne pH. Olejek rozmarynowy również jest bardzo wartościowym składnikiem tej płukanki, ponieważ nałożony na skórę głowy przyspiesza wzrost włosów.
Rozświetlająca maseczka do twarzy
Będziesz potrzebować:
- 1/3 dojrzałego banana
- 2 łyżeczek płatków owsianych
- kilku kropli soku z cytryny (nie więcej niż 1/2 łyżeczki)
- odrobiny przegotowanej wody
Wrzuć banana i płatki owsiane do blendera i zmiel na gładką masę (w razie konieczności dodaj trochę przegotowanej wody). Na koniec wymieszaj z sokiem z cytryny i nałóż na oczyszczoną twarz na ok. 20 min. Po tym czasie spłucz letnią wodą.
Banan doskonale odżywi naszą skórę, a płatki owsiane mają działanie nawilżające. Sok z cytryny dostarczy dodatkowej dawki witaminy C i rozświetli naszą cerę. Owocowa maseczka to doskonała regeneracja dla skóry.
Zrobiłam sobie maseczke bananową i uważam że jest super????.Proszę o więcej takich porad,polecę znajomym????.
Bardzo się cieszę 🙂 Na pewno wrzucę więcej przepisów na domowe maseczki, zwłaszcza z sezonowych składników. Idzie lato więc będzie w czym wybierać 😀
Dzisiaj znowu ją powtórzę.
Maseczka z banana wypróbowana i jest cudowna! 🙂 dotychczas próbowałam pólkanki do włosów tylko z siemieniem lnianym i już samo to dało super efekty. Myślę że na pewno spróbuję dodać inne rzeczy, szczególnie rozmarynowy przyspieszacz wzrostu włosów 😀 super wpis!