Olej rycynowy, tłoczony z nasion rącznika pospolitego, ma znakomity wpływ na naszą skórę, włosy i paznokcie. Oprócz tego posiada dwie ogromne zalety – jest bardzo łatwo dostępny (można go kupić w każdej aptece) i wyjątkowo tani. Sprzedawany jest wyłącznie w formie rafinowanej, ponieważ nieoczyszczony zawiera związku szkodliwe dla organizmu. Jest bardzo gęsty, tłusty i powoli się wchłania, dlatego zazwyczaj przed użyciem rozcieńcza się go z lżejszym olejem.
Olej ten wykazuje działanie oczyszczające, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, dlatego bardzo dobrze nadaje się do oczyszczania skóry. Pozostawia również na niej warstwę ochronną, co jest ważne szczególnie zimą, gdy skóra narażona jest na wiatr i mróz. Polecany jest przede wszystkim do cery suchej i dojrzałej, ale należy go stosować ostrożnie, ponieważ w dużych ilościach może ją jeszcze bardziej wysuszać.
Olej rycynowy ma bardzo wiele zastosowań – używa się go do oczyszczania skóry twarzy, jak również jako środek wzmacniający włosy i paznokcie. W bardzo łatwy sposób możesz przygotować mieszankę, która posłuży Ci do pielęgnacji całego ciała, w dodatku możesz ją długo przechowywać. Ja bardzo lubię ten olej i jest to jeden z podstawowych składników moich domowych kosmetyków. Zobaczycie, że rezultaty jego stosowania są widoczne już po kilku użyciach.
Domowe receptury
Mieszanka z olejem rycynowym
Będziesz potrzebować:
– szklanego słoika do przechowywania
– oleju rycynowego
– oleju o lżejszej konsystencji (np. oliwy z oliwek, oleju jojoba czy oleju ze słodkich migdałów)
– kilku kropli olejku eterycznego (np. ze słodkiej pomarańczy, grejfrutowego, rozmarynowego, lawendowego) – opcjonalnie
Połącz olej rycynowy z lżejszym olejem w proporcji 3:1 i dodaj olejek eteryczny (ok. 2-3 krople na 4 łyżki oleju). Przełóż do szklanego słoika. Taką mieszankę możesz przechowywać nawet kilka miesięcy.
Zastosowanie:
Olejowe oczyszczanie twarzy
Mieszanka z olejem rycynowym idealnie nadaje się do olejowego oczyszczania twarzy. Aby wykonać zabieg, wmasuj olej w skórę okrężnymi ruchami (masaż może potrwać nawet kilka minut), a następnie połóż na niej gorący ręcznik, co pomoże w otwarciu porów. Powtórz czynności kilka razy. Na koniec przepłucz twarz zimną wodą, aby z powrotem zamknąć pory i nałóż krem. Możesz również zakończyć zabieg delikatnym peelingiem. Wbrew pozorom, taki sposób oczyszczania twarzy można stosować do każdego typu cery, nawet tłustej. Olej łączy się z naturalnymi tłuszczami występującymi w skórze i w ten sposób pomaga w ich usunięciu (woda nie ma takiego działania). Olejowanie nie tylko oczyszcza skórę, ale także poprawia jej ukrwienie, dzięki czemu staje się ona bardziej jędrna i gładka.
Włosy i paznokcie:
Mieszankę możesz również nakładać na końcówki włosów przed myciem. Nawilży je to, przez co zapobiegnie ich rozdwajaniu się, a dodatkowo nada włosom blasku. Nie rób tego jednak zbyt często, bo może to spowodować efekt przesuszający, czyli dokładnie odwrotny niż byśmy chcieli.
Moje ulubione zastosowanie mieszanki z olejem rycynowym to nakładanie jej na paznokcie. Zabieg ten można wykonywać nawet kilka razy w tygodniu. Przywróci im to elastyczność i twardość, a także widocznie poprawi wygląd, przyspieszy wzrost i nada połysku. Dobrze działa również na skórki wokół paznokci. Aby zwiększyć efekt działania, możesz delikatnie podgrzać olej, dzięki czemu będzie się lepiej wchłaniał. Im dłużej pozostawimy preparat na paznokciach, tym lepiej. Najlepiej nałożyć olej zaraz przed spaniem i zostawić na całą noc.
Olej rycynowy dobrze nadaje się także do pielęgnacji rzęs. Bądźcie jednak ostrożni, gdy w mieszance znajduje się olejek eteryczny – w tym celu najlepiej użyć specyfiku bez tego składnika.
Stosuj mieszankę z olejem rycynowym regularnie, a gwarantuję że bardzo szybko zobaczysz efekty!
Wykaz źródeł:
Hebda Klaudyna, „Ziołowy zakątek”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2014