Domowe olejki są niezwykle wydajne, skuteczne i proste w przygotowaniu. Ich dodatkowym atutem jest to, że jako kosmetyki przygotowywane na bazie oleju (bez dodatku wody) nie wymagają dodatku konserwantu, więc są w 100% naturalne. A takie nasza skóra lubi najbardziej 🙂 Warto zawsze dodawać do nich odrobinę witaminy E, żeby przedłużyć ich trwałość – nie wymagają wtedy przechowywania w lodówce.
Każdy olej ma inne właściwości, którym warto się przyjrzeć zanim przygotujemy kosmetyk z konkretnym zastosowaniem. Są jednak oleje bardzo uniwersalne i delikatne dla skóry, które po lekkim wzbogaceniu kilkoma dodatkowymi składnikami takimi jak witaminy czy olejki eteryczne, staną się mieszankami, które możemy stosować na wiele sposobów. Do takich olejów z pewnością należą olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek czy olej jojoba i z nich najlepiej tworzyć swoje domowe olejki. Sprawdzą się one zarówno w pielęgnacji twarzy, włosów jak i całego ciała. Oczywiście, najlepiej wybierać te nierafinowane, które mają najwięcej wartości odżywczych.
Poniżej podsuwam kilka sprawdzonych pomysłów. Są dziecinnie proste w przygotowaniu, bo wymagają tylko wymieszania kilku składników. Zachęcam do próbowania, testowania i eksperymentowania. Są to bardzo proste kosmetyki, ale efekty mogą Was zaskoczyć 🙂
Domowe receptury
Olejek uniwersalny (10 ml.)
Będziesz potrzebować:
– buteleczki o pojemności 10 ml. z pipetą lub pompką
– 8 ml. oleju jojoba
– 0,5 ml. witaminy E w płynie
– 0,2 ml. witaminy A w płynie
– 1 kropli ulubionej esencji zapachowej – opcjonalnie
Jak wspomniałam powyżej, nie ma filozofii w przygotowaniu zarówno tego, jak i poniższych olejków. Wystarczy odpowiednio odmierzyć i wymieszać wszystkie składniki. Na koniec przelać do butelki i gotowe!
Olej jojoba najbardziej ze wszystkich olejów przypomina nasze naturalne sebum. Dobrze więc działa na większość rodzajów cery i całkiem ładnie się wchłania. O witaminie E nie trzeba dużo mówić – powszechnie wiadomo że jest to witamina młodości. Witamina A natomiast dobrze nawilża skórę, więc warto ją stosować w domowych kosmetykach, szczególnie do suchej skóry.
Esencja zapachowa jest opcjonalna, ale zachęcam do jej dodania – u mnie jest to mango. Jak już się niejednokrotnie przekonałam, kosmetyki kupujemy nosem – właściwie zawsze jak wręczam komuś przygotowany przez siebie kosmetyk to najpierw go otwiera i wącha. Cóż, taki widać nasz naturalny, ludzki odruch, nic w tym złego. Faktem jest, że zapachy silnie wpływają na samopoczucie i ładnie pachnących kosmetyków się po prostu przyjemniej używa. Lepiej jednak pominąć ten składnik, jeśli macie cerę wyjątkowo wrażliwą. Wtedy rzeczywiście nie warto ryzykować, lepiej postawić na minimalizm.
Zastosowanie tego domowego olejku, jak sama nazwa wskazuje, jest bardzo uniwersalne. Można go nakładać na twarz zarówno na noc, jak i na dzień – znakomicie sprawdza się jako baza pod makijaż. Oprócz tego możemy go zastosować na końcówki włosów zaraz po umyciu (1-2 krople wystarczą). Zapewni to działanie ochronne i zapobiegnie rozdwajaniu. Mieszanka ta znakomicie sprawdza się też do przesuszonych dłoni – wystarczy wmasować kilka kropli i poczekać aż się wchłonie. Tak naprawdę możemy używać jej też do całego ciała – wtedy jednak warto przygotować większą ilość.
Olejek-odżywka (10 ml.)
Będziesz potrzebować:
– buteleczki o pojemności 10 ml. z pipetą lub pompką
– 4 ml. oleju rycynowego
– 4 ml. oleju arganowego lub oliwy z oliwek
– 0,5 ml. witaminy E
– 0,2 ml. witaminy A
Oleju rycynowego też nie trzeba nikomu przedstawiać – jest niezastąpiony w pielęgnacji włosów i paznokci. Przy tym jest bardzo tani i łatwo dostępny – bez problemu można go kupić w aptece. Jest jednak bardzo gęsty, dlatego dobrze jest go rozcieńczyć z innym olejem. Trzeba też uważać z jego codziennym stosowaniem, bo może wtedy działać przesuszająco.
Powyższą mieszankę możemy stosować jako odżywkę do końcówek włosów, rzęs, brwi czy paznokci. Trzeba jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do mieszanki uniwersalnej, po użyciu tego olejku włosy trzeba dokładnie umyć.
Odradzam dodawanie jakichkolwiek olejków eterycznych czy esencji zapachowych do tego kosmetyku, jeśli zamierzacie stosować go do rzęs. Istnieje wtedy ryzyko dostania się olejku do oka, więc mogłoby to spowodować podrażnienia.