Oleje roślinne od wieków są stosowane przez ludzi w celach spożywczych, farmaceutycznych i kosmetycznych. Najbardziej wartościowe są te wytłaczane na zimno, bez zastosowania obróbki termicznej ani chemicznej. W kwestii pielęgnacji skóry mają one bardzo szerokie zastosowanie. Pomagają budować barierę ochronną, która przeciwdziała negatywnemu wpływowi czynników zewnętrznych oraz utracie wody. Mogą mieć działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające lub przeciwzmarszczkowe. Oleje roślinne mają różną zdolność wchłaniania się i pomagają zwalczać różne problemy skórne, więc odpowiednio dobrane mogą okazać się zbawienne. Oczywiście, warto postawić również na różnorodność, aby zapewnić skórze pielęgnację w każdym aspekcie.
Oleje są podstawowym składnikiem większości kosmetyków, zwłaszcza kremów i balsamów, dlatego dobrze jest znać ich właściwości. Niektóre z nich są bardzo uniwersalne, inne stosuje się do określonych typów cery lub w przypadku różnych problemów skórnych. Odpowiednia wiedza związana z olejami sprawi, że będziemy tworzyć swoje kosmetyki bardziej świadomie i rezultaty ich działania będą dużo lepsze.
Oleje najczęściej wykorzystywane w kosmetyce
Oliwa z oliwek
To bardzo powszechny olej, wykorzystywany głównie w celach spożywczych. Jeśli mamy jednak w domu dobrej jakości oliwę, warto sprawdzić również jej działanie kosmetyczne. Oliwa z oliwek długo się wchłania, ale doskonale odżywia i natłuszcza skórę. Oprócz tego ma właściwości zmiękczające, przeciwzapalne i przeciwzmarszczkowe. Zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E oraz flawonoidy. Jest bardzo dobra do cery suchej i dojrzałej.
Olej rycynowy
Tłoczy się go z nasion rącznika pospolitego (Ricinus communis). Jest bardzo łatwo dostępny – można go kupić w każdej aptece. Jest bardzo gęsty, tłusty i powoli się wchłania, dlatego zazwyczaj miesza się go z innymi olejami. Trzeba pamiętać, że w większych ilościach wysusza skórę, więc nie można go stosować w nadmiarze. Olej rycynowy ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, oczyszczające, odżywcze i ochronne. Stosuje się go do oczyszczania twarzy, a także jako odżywkę do włosów i paznokci. Dobrze sprawdzi się w pielęgnacji cery suchej i z problemami.
Olej konopny
Jest bardzo lekki, bardzo dobrze się wchłania i przenika do głębokich warstw skóry. Ma wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E, dzięki czemu świetnie odżywia. Ponadto działa przeciwzapalnie oraz pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Jest odpowiedni do większości typów cery, zwłaszcza normalnej (mieszanej), ale także trądzikowej.
Olej winogronowy
Ten lekki olej wytłacza się z pestek. Dobrze się wchłania, działa tonizująco i oczyszczająco. Oprócz tego ściąga pory i przyspiesza regenerację naskórka. Zawiera witaminę E, flawonoidy i garbniki. Nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery, zwłaszcza tłustej. Stosuje się go także do masażu.
Olej ze słodkich migdałów
Tłoczy się go z nasion drzewa migdałowca pospolitego (Amygdalus communis). Jest bardzo delikatny, lekki i uniwersalny. Dobrze się wchłania, działa odżywczo i przeciwzapalnie, a także uelastycznia skórę i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Olej migdałowy łagodzi podrażnienia, zmiękcza skórę i poprawia jej koloryt, oraz zapobiega powstawaniu rozstępów. Ponadto, ma działanie emolientowe, tj. zapobiega utracie wody ze skóry. Zawiera on witaminy A, D i E. Olej ten jest odpowiedni do każdego rodzaju cery, nawet bardzo wrażliwej i do skóry niemowląt. Stosuje się go w kosmetykach dla kobiet w ciąży. Dla mnie jest to jeden z podstawowych olejów w produkcji kosmetyków.
Olej z pestek moreli
Podobnie jak olej ze słodkich migdałów, jest to lekki i delikatny olej o wszechstronnym zastosowaniu. Zmiękcza i odżywia skórę, ściąga pory, łagodzi podrażnienia i zwiększa elastyczność skóry. Jest odpowiedni do każdego typu cery.
Olej kokosowy
Tłoczy się go ze świeżego miąższu dojrzałych owoców palmy kokosowej. Olej nierafinowany ma intensywny kokosowy zapach, dla większości ludzi przyjemny, ale jak ktoś nie lubi kokosa to raczej się z nim nie zaprzyjaźni. Działa silnie natłuszczająco i nie wchłania się całkowicie, dlatego lepiej stosować go do kosmetyków na noc, ale za to bardzo zmiękcza skórę. Oprócz tego ma działanie antybakteryjne, emolientowe (zapobiega utracie wody ze skóry) i przeciwstarzeniowe. Olej kokosowy zwiększa barierę ochronną skóry i chroni ją przed promieniowaniem UV. Nie można z nim jednak przesadzać, bo w większych ilościach może przesuszać skórę. Jest bogaty w nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe. Doskonale nadaje się do pielęgnacji suchej cery, a dzięki temu że jest bardzo delikatny można go stosować do skóry bardzo wrażliwej.
Olej śliwkowy
Tłoczy się go z pestek śliwki zwanej u nas węgierką. Ma intensywny marcepanowo – migdałowy zapach, moim zdaniem przyjemny. Szybko się wchłania i nie pozostawia uczucia tłustości, wspomaga przenikanie składników aktywnych do głębszych warstw skóry i wykazuje działanie łagodzące. Oprócz tego regeneruje skórę, poprawia jej elastyczność i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Olej śliwkowy jest bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E. Doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry suchej i zniszczonej.
Olej z awokado
Powstaje w wyniku tłoczenia miąższu owoców awokado, dlatego ma intensywny zielony kolor. Jest bardzo odżywczy, bogaty w witaminy A, C, D i E oraz minerały. Jest gęsty i bardzo mocno natłuszcza skórę oraz wspomaga wygładzanie zmarszczek. Poleca się go do pielęgnacji cery suchej i dojrzałej, ale dzięki delikatnemu działaniu nadaje się także do pielęgnacji skóry wrażliwej.
Olej malinowy
Uzyskuje się go w wyniku wytłaczania nasion malin. Jest bardzo lekki i dobrze się wchłania. Zmiękcza i odżywia skórę, pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu jej nawilżenia oraz wzmacnia ochronę skóry przed promieniowaniem UV-B (jest naturalnym filtrem UV). Olej malinowy działa rozjaśniająco, łagodzi przebarwienia i zaczerwienienia, przyspiesza gojenie się raz i ogólnie rzecz biorąc – pomaga utrzymać skórę zdrową i promienną. Ponadto, ma działanie przeciwzapalne, reguluje pracę gruczołów łojowych, odblokowuje pory skóry i redukuje zaskórniki. Olej ten także chroni skórę przed fotostarzeniem się działa silnie przeciwrodnikowo. Jest bogaty w witaminy A i E oraz ma wyjątkowo wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Nadaje się do każdego rodzaju cery, zwłaszcza tłustej i trądzikowej, dojrzałej oraz wrażliwej.
Olej z makadamii
Otrzymuje się go z nasion rośliny Macadamia ternifolia. Jest bardzo tłusty i długo się wchłania. Ma działanie ochronne, regeneruje skórę i spowalnia procesy jej starzenia się, a także stanowi naturalny filtr UV. Ponadto działa antycellulitowo i zmniejsza rozstępy. Zawiera kwasy tłuszczowe i witaminy A, B i E. Bardzo dobrze nadaje się do pielęgnacji cery suchej i dojrzałej.
Olej wiesiołkowy
Tłoczy się go z nasion wiesiołka dwuletniego. Dobrze i głęboko się wchłania, opóźnia procesy starzenia się skóry i przyspiesza gojenie się ran. Oprócz tego ma właściwości kojące i regeneracyjne. Jest bogaty w nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe. Odpowiedni co cery suchej, dojrzałej i wrażliwej, ale nadaje się także do cery trądzikowej,
Olej z dzikiej róży
Otrzymuje się go w wyniku tłoczenia nasion róży rdzawej Rosa rubiginosa. Bardzo dobrze się wchłania, działa przeciwzmarszczkowo, silnie regenerująco i wygładzająco. Obkurcza naczynia krwionośne, pomaga zwalczać infekcje i przyspiesza gojenie się ran. Pomaga również chronić skórę przed utratą wilgoci oraz regeneruję jej warstwę ochronną uszkodzoną wyniku działania czynników środowiskowych. Olej z dzikiej róży przyspiesza regenerację blizn i niweluje rozstępy. Działa również przeciwzapalnie, zmiękczająco i łagodzi poparzenia słoneczne. Oprócz tego przyczynia się do zwiększenia ilości kolagenu w skórze, dzięki czemu ją ujędrnia i uelastycznia, działa przeciwstarzeniowo i usuwa efekty fotostarzenia się skóry. Jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i prowitaminy A, zawiera również witaminy C i E oraz flawonoidy. Można go stosować do każdego rodzaju cery, zwłaszcza dojrzałej, naczynkowej i z problemami.
Olej jojoba
Właściwie jest woskiem o płynnej konsystencji, otrzymywanym z nasion rośliny Simmondsia chinensis. Jego skład jest podobny do naturalnego sebum wytwarzanego przez skórę, dlatego doskonale się wchłania i zapobiega wysuszaniu. Ma właściwości ochronne, wygładzające i regeneruje warstwę ochronną skóry, ale nie zawiera zbyt wielu substancji odżywczych. Działa również przeciwzapalnie i przeciwzmarszczkowo. Nadaje się do pielęgnacji każdego typu cery i może być stosowany przy różnych chorobach skóry.
Olej arganowy
Pozyskuje się go z nasion drzew arganowych (Argania spinosa), które występują tylko w Maroko. Ma właściwości przeciwzmarszczkowe, ujędrniające, wygładzające i ochronne. Regeneruje warstwę ochronną skóry, zmiękcza ją, zwiększa jej elastyczność i pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. W nadmiarze może jednak wysuszać skórę. To bardzo bogaty olej – zawiera witaminę A, B i E oraz kwasy tłuszczowe omega-6. Można go stosować do wszystkich typów cery, zwłaszcza suchej i dojrzałej, również wrażliwej.
Olej słonecznikowy
Jest bardzo bogaty w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe, oraz jest źródłem prowitaminy A, witamin D i E, dzięki czemu działa odżywczo na skórę. Dobrze się wchłania i pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Ponadto zmiękcza ją i regeneruje warstwę ochronną. Odpowiedni do każdego rodzaju cery, można go stosować także u dzieci.
Domowe receptury
Odmładzające serum do twarzy
Będziesz potrzebować:
- buteleczki z ciemnego szkła o pojemności 10 ml.
- 5 ml. oliwy z oliwek
- 4 ml. oleju z dzikiej róży lub arganowego
- 10 kropli witaminy E
- 3 kropli olejku eterycznego z geranium, neroli lub drzewa różanego
Przepis jest prosty – wymieszaj wszystkie składniki i przelej do buteleczki. Wstrząśnij przed każdym użyciem. Stosuj na noc nakładając cienką warstwę na okolice oczu, twarz, szyję oraz dekolt. Jeśli nie mamy wszystkich składników, tak naprawdę sama oliwa z witaminą E może stanowić wartościowe serum.
Olejek na cellulit i rozstępy
Będziesz potrzebować:
- butelki z ciemnego szkła o pojemności 50 ml.
- 40 ml. oleju ze słodkich migdałów
- 10 ml. oleju z makadamii
- 10 – 20 kropli dowolnego olejku cytrusowego (ze słodkiej pomarańczy, grejpfruta, mandarynki lub cytryny)
Podobnie jak powyżej, wystarczy wymieszać wszystkie składniki i przelać do butelki. Stosuj po każdej kąpieli – wmasuj w uda, biodra i pośladki zaczynając od dołu. Najlepiej połączyć z kilkuminutowym masażem, który poprawi krążenie krwi, co wspomoże walkę z cellulitem.
Wykaz źródeł:
Molski Marcin, „Nowoczesna kosmetologia”, Wydawnictwo naukowe PWN SA, Warszawa 2015
Hebda Klaudyna, „Ziołowy zakątek”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2014
Sokolovska Lena, Vysniauskiene Jovita, Tylaite Migle, „Kosmetyki naturalne DIY”, wyd. Vivante, Białystok 2016
„Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils”, Tzu-Kai Lin, Lily Zhong, Juan Luis Santiago, 27.12.2017 (https://europepmc.org/article/MED/29280987)
Bogaty wybor, mozna by bylo zmieszac wszystkie razem zeby miec jak najwiecej korzysci, czy bylaby to mieszanka wybuchowa? 😀
Może nie wybuchowa, ale nie ma co przesadzać, kilka powinno wystarczyć 😉