Pielęgnacja skóry wrażliwej

Masło do skóry wrażliwej

Pielęgnacja skóry wrażliwej to nie jest łatwa sprawa. Osoby posiadające taką skórę są siłą rzeczy zmuszone bardziej zwracać uwagę na skład kosmetyków. Nie jest jednak łatwo stwierdzić co konkretnie nam szkodzi i w jakich ilościach, więc najlepiej jest wybierać takie kosmetyki, które są minimalistyczne i zawierają składniki powszechnie uważane za delikatne dla skóry. W tym przypadku tworzenie własnych kremów ma jeszcze większy sens, bo jesteśmy w stanie dokładnie kontrolować co nakładamy na swoje ciało.

Z moich obserwacji wynika, że osoby o delikatnej skórze są wyjątkowo ostrożne jeśli chodzi o próbowanie nowych kosmetyków i nie ma się co dziwić. Zauważyłam też jednak, że te domowe są dużo łagodniejsze i rzadziej wywołują podrażnienia, chociaż trzeba pamiętać że i tak może się zdarzyć. Niestety, nawet naturalne produkty lub składniki mogą okazać się nieodpowiednie dla wyjątkowo wrażliwej skóry. Z tego powodu nie można zakładać, że są one w 100% bezpieczne. Rośliny też mogą mieć bardzo silne działanie i należy ich odpowiednio używać.

Jakie składniki stosować?

Posiadacze wrażliwej skóry powinni przede wszystkim zaznajomić się z listą składników o delikatnym działaniu i skupić się na nich zarówno podczas tworzenia własnych kosmetyków, jak i podczas zakupu gotowych produktów. Warto jest też wiedzieć, czego w szczególności powinni unikać. Poniżej znajdziecie kilka podstawowych informacji na ten temat.

Olejki eteryczne

Na olejki należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ mają silne działanie i w naturalnych kosmetykach to one bardzo często powodują podrażnienia. Najlepiej je całkowicie wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć. Jeśli z jakiegokolwiek powodu bardzo zależy nam na ich stosowaniu, warto sięgnąć po te najbardziej delikatne: lawendowy i rumiankowy, lub ewentualnie z neroli, kadzidłowca lub drzewa różanego. Jednak nawet w ich przypadku polecam używać bardzo niewielkich ilości. Zdecydowanie należy unikać olejków korzennych (np. cynamonowego czy imbirowego), większości drzewnych (np. sosnowego), cytrusowych i z trawy cytrynowej, ponieważ mają intensywne działanie i mogą podrażniać skórę nie tylko wrażliwą. Więcej informacji na temat olejków eterycznych znajdziecie tutaj.

Na szczęście rezygnacja z olejków eterycznych nie oznacza, że kosmetyki mają być całkowicie pozbawione zapachu. Niektóre oleje, masła, czy hydrolaty pachną pięknie same z siebie i gdy je stosujemy, dodatkowe substancje zapachowe są całkowicie zbędne. Do takich składników należą olej kokosowy i malinowy, masło kakaowe, oraz właściwie wszystkie wody kwiatowe, z wodą różaną na czele. Są one na tyle delikatne, że nadają się do pielęgnacji skóry wrażliwej i mogą z powodzeniem zastąpić olejki eteryczne w kwestii zapachu.

Olej ze słodkich migdałów

Oleje i masła

Tym składnikom również warto się bliżej przyjrzeć i dobierać tylko te polecane do skóry wrażliwej, ponieważ zazwyczaj stanowią one główny składnik naturalnych kosmetyków (poza wodą oczywiście). Do najdelikatniejszych tłuszczów należą olej ze słodkich migdałów, kokosowy, z awokado, malinowy, wiesiołkowy, z dzikiej róży, arganowy i słonecznikowy. Jest więc w czym wybierać. Jeśli planujemy stworzyć swój krem, olejek do ciała lub serum do twarzy, najlepiej użyć jednego z nich jako bazy. Masła również są raczej delikatne dla skóry, więc nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. Najbardziej polecane w tym przypadku jest masło shea. Więcej informacji na temat właściwości różnych olejów znajdziecie we wpisie poświęconym temu tematowi.

Zioła

Zioła także mogą podrażniać skórę, dlatego dobrze jest wiedzieć, które są najbardziej przyjazne dla niej, a których należy unikać. W przypadku skóry wrażliwej zdecydowanie najlepiej sprawdzą się rumianek, nagietek i lawenda. Rumianek delikatnie zmiękcza i rozjaśnia skórę, oraz działa dezynfekująco i regenerująco. Nagietek również regeneruje skórę, ponadto nawilża ją i odżywia, oraz obkurcza naczynia krwionośne zmniejszając efekt zaczerwienienia (polecany do skóry naczynkowej). Lawenda natomiast działa odkażająco, łagodząco, przyspiesza gojenie się ran i pomaga w walce z równego typu problemami skóry.

Naparu z ziół możemy używać jako fazy wodnej przy tworzeniu kremu lub balsamu, albo zwyczajnie stosować jako tonik delikatnie przemywając nim twarz. W tym ostatnim przypadku należy jednak przygotowywać napar na bieżąco, ponieważ bez dodatku substancji konserwujących nie nadaje się do dłuższego przechowywania.

Pozostałe składniki

Jest jeszcze kilka innych składników, które warto rozważyć jako dodatek do własnych kosmetyków o delikatnym działaniu. Jednym z nich jest intensywnie nawilżający żel aloesowy. Można go dodawać do fazy wodnej, ale także połączyć z kilkoma kroplami witamin i używać jako żelu pod oczy zamiast kremu.

Innym wartościowym i jednocześnie delikatnym składnikiem jest gliceryna roślinna. Jest ona naturalnym humektantem, tj. wiąże wodę i zapobiega jej utracie ze skóry, poprawiając tym samym jej nawodnienie. Ją również dodaje się do fazy wodnej. Sprawdzi się także rewelacyjnie jako składnik maseczek do włosów.

Spośród glinek najdelikatniejsza jest glinka biała i to ona najczęściej jest polecana do pielęgnacji skóry wrażliwej. Jak każda glinka jest bogata w minerały i delikatnie oczyszcza skórę pozbywając się martwego naskórka. Możemy przygotować z niej łagodną dla skóry maseczkę mieszając z odrobiną wody i nakładając na oczyszczoną twarz na ok 15 min.

Konserwanty i bazy emulgujące

Konserwanty i wosk emulgujący są niezbędne, jeśli marzy nam się przygotowanie domowego kremu czy balsamu do ciała. W sklepach ze składnikami kosmetycznymi można bez problemu znaleźć delikatne substancje, które spełnią swoją funkcję będąc jednocześnie delikatne dla skóry. Jeśli chodzi o bazę emulgującą, ja zazwyczaj używam bazy NF i nigdy nie słyszałam żeby komukolwiek podrażniła skórę. Można też wypróbować wosku olivem 1000, który jest troszkę trudniejszy we współpracy (trzeba bardziej pilnować temperatury), ale podobno jeszcze łagodniejszy.

Z konserwantów polecam PrevAction PCG (Phenoxyethanol, Caprylyl Glycol) oraz PrevAction SP (Sodium Benzoate, Potassium Sorbate) – są skuteczne, bezpieczne i bezzapachowe. Przyjazny dla skóry jest również PrevAction WW (Benzyl alcohol, Dehydro Acetic acid, Sorbic acid Benzonic acid), ale ma niezbyt przyjemny zapach, który może być później wyczuwalny w kosmetykach. Nie zauważyłam, żeby którykolwiek z nich powodował jakiekolwiek podrażnienia skóry, nawet w przypadku tej wrażliwej. Nie możemy oczywiście zapominać również o tym, że witamina E oprócz tego że działa odmładzająco, jest silnym przeciwutleniaczem i dzięki temu wydłuża trwałość naszych domowych kosmetyków.

 

Większość wspomnianych wyżej składników sprawdzi się także w przypadku pielęgnacji delikatnej skóry dzieci i niemowląt.

olej kokosowy nierafinowany

Domowe receptury

Serum do cery wrażliwej

Będziesz potrzebować:

– buteleczki z ciemnego szkła o pojemności 10 ml (najlepiej ze szklaną pipetką)

– 6 g. oleju z wiesiołka

– 2 g. oleju z dzikiej róży

– ½ g. witaminy E

– 1-2 krople olejku eterycznego lawendowego lub neroli (opcjonalnie)


Dokładnie odmierz wszystkie składniki, wymieszaj i przelej do buteleczki. Nakładaj serum po kąpieli na okolice oczu, lub całą twarz, szyję i dekolt. Możesz je stosować oprócz lub zamiast kremu, lecz w tym ostatnim przypadku kontroluj, czy skóra nie jest przesuszona. W takim przypadku krem może okazać się niezbędny. Ewentualnie możesz spróbować zastąpić go żelem aloesowym.

 

Kokosowo-kakaowe masło do ciała

Będziesz potrzebować:

– słoika z ciemnego szkła o pojemności 120 ml.

– 20 g. masła kakaowego naturalnego

– 20 g. oleju kokosowego nierafinowanego

– 15 g. oleju ze słodkich migdałów

– 10 g. masła shea

– 1 g. witaminy E


Najpierw zapoznaj się z instrukcją przygotowania masła do ciała. Umieść wszystkie składniki (oprócz witaminy E) w kąpieli wodnej i poczekaj aż się rozpuszczą. Odłóż je do ostygnięcia i jak zauważysz ze zaczynają tężeć, możesz rozpocząć proces ubijania, aż do uzyskania puszystej konsystencji. Przed ostatnim mieszaniem dodaj witaminę E. Na koniec przełóż masełko do słoika i gotowe!

3 myśli na “Pielęgnacja skóry wrażliwej”

  1. Hej. Piękne zdjęcia <3 w poprzednich wpisach była informacja, że nie należy dodawać cytrusowych olejków do kremów na lato, słońce. O ile dobrze pamiętam, chodzilo o przebarwienia na skórze. Czy maselko kokosowo-kakaowe do ciała jest bezpieczne? Mozna dodać do niego jakieś substancje zabezpieczające przed słońcem? 🙂 🙂

    1. Hej 🙂 Tak, olejki cytrusowe są fotouczulające, dlatego zdecydowanie nie należy ich dodawać do kosmetyków na lato. Masełko kakaowo-kokosowe natomiast nadaje się do tego idealnie – nie zawiera żadnych olejków więc nie ma ryzyka podrażnień, nie tylko związanych ze słońcem. Niektóre oleje, jak np. olej malinowy, tworzą naturalny, delikatny filtr chroniący skórę przed promieniowaniem UVB, więc można je śmiało dodać do masełka na lato. W sklepach w półproduktami kosmetycznymi dostępne są także filtry UVB/UVA, którymi możemy wzbogacić swoje kremy i balsamy.

      1. Mam balsam według Twojej receptury i jest fantastyczny z masełka kakaowego i oleju kokosowego a do tego nuta olejku mango i w zapachu przypomina pinacolade nie mówiąc o konsystencji i nawilżaniu <3 następnym razem w takim razie zrobię jakiś kwiecisty letni z dodatkiem oleju malinowego i już się nie mogę doczekać 🙂 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *