Pewnie nie każdy z Was wie, a przynajmniej ja odkryłam to dopiero niedawno, że tonik to roztwór służący do przemywania oczyszczonej skóry twarzy i szyi w celu przywrócenia jej naturalnego PH. Nie używamy go więc w celu oczyszczenia, tylko dopiero po nim. Pomimo intensywnego, niezbyt przyjemnego zapachu, idealnie nadaje się do tego ocet jabłkowy, który możemy połączyć z dowolnymi ziołami czy suszonymi kwiatami. Właściwości toniku będą zależały przede wszystkim właśnie od zawartych w nim roślin. Kiedyś do toników dodawano również alkohol, obecnie jednak już się tego nie robi, nawet w preparatach do cery tłustej, gdyż nadmiernie wysusza skórę. Chciałabym podzielić się z Wami wypróbowanym przeze mnie prostym przepisem na ziołowy tonik do twarzy na bazie octu jabłkowego właśnie.
Poniżej znajdziecie krótką ściągę, jakie zioła sprawdzą się przy pielęgnacji różnych typów cery, dzięki czemu będziecie mogli stworzyć tonik idealny dla siebie:
– cera normalna/mieszana: rumianek, kwiat lipy, lawenda
– cera tłusta (skłonna do wyprysków, z rozszerzonymi porami): skrzyp polny, czystek, lawenda, krwawnik pospolity, liście poziomki, rumianek, szałwia lekarska, melisa, pokrzywa zwyczajna
– cera sucha: rumianek, kwiat lipy, podbiał
– cera wrażliwa: rumianek, nagietek, lawenda, kwiat lipy, prawoślaz
– cera naczynkowa: skrzyp polny, nagietek, kwiat kasztanowca
– cera dojrzała: rumianek, czystek, przywrotnik pospolity
Ziołowy tonik do twarzy
Będziesz potrzebować:
– szklanej buteleczki o pojemności ok. 200 ml.
– małego słoiczka
– ok. 1 łyżki wybranych suszonych kwiatów lub ziół (można zaszaleć i pomieszać)
– 50 ml. octu jabłkowego
– 6 kropli olejku eterycznego (np. lawendowego, rozmarynowego, pomarańczowego) – opcjonalnie
– 150 ml. przegotowanej wody
Zioła/kwiaty wrzucić do szklanego słoiczka, zalej octem jabłkowym i dodaj olejek eteryczny. Odstaw szczelnie zakręcone na tydzień, codziennie potrząsając. Po tym czasie oddziel ocet od ziół i rozcieńcz powstały roztwór z przegotowaną i ostudzoną wodą (proporcje 1:3). Przelej gotowy tonik do wyparzonej wcześniej wrzątkiem buteleczki. Przemywaj oczyszczoną twarz po kąpieli, następnie możesz nałożyć krem.
Odpowiednio przechowywany tonik może nam służyć nawet kilka miesięcy.
Uwaga: pilnuj aby tonik nie dostał się do oczu. W przypadku zastosowania cytrusowych olejków eterycznych pamiętaj, aby po użyciu toniku nie wystawiać skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Wykaz źródeł:
Kozłowski Jan Andrzej, Wielgosz Teresa, Nawrot Joanna, Nowak Gerard, Dawid-Pać Renata, Kuczyński Sebastian, „Zielarnia – jak czerpać ze skarbów natury”, wyd. Publicat
Czesc! Na Twojego bloga trafilam przypadkiem, jest bardzo inspirujacy i na pewno bede sledzic nowe wpisy na biezaco 🙂 Jak czesto nalezy stosowac maseczke do wlosow, zeby przynosila zadowalajace efekty?
Cześć Lily, dziękuję za pierwszy, w dodatku bardzo pozytywny komentarz 🙂 Jak w przypadku większości kosmetyków, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, więc będziesz musiała trochę poeksperymentować na sobie. Zaczęłabym od stosowania maseczki raz w tygodniu i obserwowania w jakiej formie są Twoje włosy. Jeśli będą zbyt obciążone, to znak żeby zmniejszyć częstotliwość, gdy zauważysz jednak że są suche, możesz spróbować stosować ją częściej. Gdyby włosy ciągle wymagały intensywnego nawilżenia, zrezygnuj z dodawania ziół, ponieważ niektóre z nich mogą przesuszać włosy. Ja stosuję maseczkę zamiennie ze zwykłym olejowaniem mniej więcej raz w tygodniu właśnie.