Naturalne kosmetyki mają to do siebie, że ich trwałość jest znacznie krótsza niż tych dostępnych w sklepach. Wynika to z tego, że są one przepełnione różnego rodzaju konserwantami. Jeśli zainteresowaliście się tworzeniem naturalnych kosmetyków, na pewno chcecie uniknąć stosowania chemicznych dodatków, których działanie może okazać się szkodliwe dla skóry. W jakiś sposób musimy jednak chronić swoje domowe mazidła, aby służyły nam jak najdłużej. Zdarzyło mi się kilka razy że mój domowy kosmetyk najzwyczajniej w świecie się zepsuł. Jak łatwo się domyślić, nie było to miłe doświadczenie, szczególnie gdy był wyjątkowo udany.
Oczywiście, możecie poeksperymentować z delikatnymi konserwantami dostępnymi w sklepach z półproduktami kosmetycznymi, nic w tym złego. Jeśli chcecie jednak tworzyć kosmetyki w 100% naturalne, poniżej znajdziecie kilka wskazówek, jak możecie w prosty sposób wydłużyć ich przydatność do użycia.
Wskazówki
1. Staraj się przygotowywać kosmetyki w jak najbardziej sterylnych warunkach. Dzięki temu nie dostaną się do nich zanieczyszczenia jeszcze zanim przełożysz je do pojemnika i zaczniesz używać. Oczyść stanowisko pracy i wszystkie naczynia i sztućce, które będą Ci potrzebne. Oczywiście nie zaszkodzi również dokładne umycie rąk.
2. Zawsze umyj dokładnie pojemnik, w którym chcesz przechowywać kosmetyk. Jeśli jest to szklany słoik, najlepiej odparz go wcześniej wrzątkiem i poczekaj aż sam wyschnie. Jak nie będziesz go wycierać, zminimalizujesz ryzyko dostania się zanieczyszczeń do środka.
3. Jeśli wykorzystujesz suszone kwiaty czy zioła do robienia np. maceratów czy tonika na bazie octu jabłkowego, upewnij się że po leżakowaniu wszystkie rośliny zostały usunięte, szczególnie jeśli były świeże. Jeśli trzeba, przelej miksturę przez drobne sitko lub gazę nawet kilka razy.
4. Używaj składników, które oprócz innych właściwości pełnią funkcję naturalnych konserwantów, takich jak witamina E, olejki eteryczne (np. z drzewa herbacianego, cynamonowy, miętowy), czy ekstrakty z roślin (np. z pestek grejfruta, rozmarynu).
5. W przypadku kosmetyków używanych podczas kąpieli (np. peelingów) pilnuj, aby nie dostała się do nich woda. Najlepiej bierz ze sobą w osobnym naczyniu do wanny czy pod prysznic tylko tyle, ile zamierzasz użyć.
6. Jeśli zależy Ci na możliwie najdłuższym czasie przydatności kosmetyku do użycia, przechowuj go w lodówce.
Takie proste, a naprawdę skutecznie 😉